Bir Bakışta Garanti BBVA Factoring

Garanti BBVA Factoring, Covid-19 salgınının etkilerinin tam geçmediği bir yılda aynı misyon ve vizyon ile istikrarlı şekilde büyümeye devam etmiştir.
Bir Bakışta Garanti BBVA Factoring

4,36

Milyar TL

Aktif Büyüklüğü

131,9

Milyon TL

Net Dönem Kârı

345

Milyon TL

Özkaynak

17,3

Milyar TL

İşlem Hacmi

44.002

Toplam
Faktoring İşlemi
Sayısı

4,15

Milyar TL

Faktoring Alacakları

120

Çalışan Sayısı

11

Şube Sayısı

4.979

Riski olan
müşteri sayısı

8.260

İşlem yapılan toplam
müşteri sayısı

Garanti BBVA Factoring, Factors Chain International tarafından, 5’inci kez 100 tam puanla “Dünyanın En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçilmiştir.
Bir Bakışta Garanti BBVA Factoring

2021 Yılı Gelişmeleri

Dünyanın En İyi İhracat Faktoring Şirketi

Dünya çapında yaklaşık 90 ülkede faaliyet gösteren, 400’e yakın aktif ihracat ve ithalat faktoring şirketinin üyesi olduğu Hollanda merkezli Factors Chain International (FCI), Garanti BBVA Factoring’i 5’inci kez 100 tam puanla “Dünyanın En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçmiştir. Garanti BBVA Factoring, ayrıca “En İyi İhracat ve İthalat Faktoringi” kategorisinde de üçüncülüğe layık görülmüştür.

Salgın Döneminde Çalışma Şeklinde Yapılan Değişiklikler

2020 yılının Mart ayında Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesiyle birlikte çalışan sağlığını ön planda tutan Garanti BBVA Factoring, 15 Mart 2020 tarihinden itibaren evden çalışma sistemi için gerekli altyapıyı sağlamış ve evden çalışma sistemine geçiş yapmıştır.

Genel Müdürlük birimlerinde çalışanların %10’unu geçmeyecek şekilde, saha ekiplerinde ise %50-%75 arası değişen oranda kısmi sayıda çalışanla dönüşümlü olarak ofisten çalışma uygulanmıştır. Yeniden ofiste tam kadro çalışmaya başlamak için sürekli vaka sayıları değerlendirilerek planlama yapılmakta; tam zamanlı ofisten çalışma için henüz netleşen bir tarih bulunmamaktadır.

Ofislerde çıkan vakalar her gün çalışanlara gönderilen anket ile tespit edilerek yakından takip edilmiş ve gerekli görülen hallerde ilgili bölge/şube kapatılarak önlemler alınmıştır. Garanti BBVA Factoring, salgın sürecinde her türlü sağlık tedbirini alarak tüm ekibin bu tedbirlere uyumunu sağlamaktadır.

Salgın Sürecinde Yapılan Teknolojik Adaptasyonlar

Garanti BBVA Factoring, salgınla birlikte evden çalışma sürecinin başlanması neticesinde her çalışanın sorunsuz bir şekilde işlerine devam edebilmesini amaçlamıştır. Bu kapsamda öncelikle uzaktan erişim için gerekli olan yetki tanımlarını tüm çalışanları için tanımlatan Şirket, ayrıca çalışanların evden bağlantı sırasında kullanacakları teknik donanımlarının varlığı ile ilgili bir çalışma gerçekleştirmiş ve eksik veya yetersiz olan çalışanlar için notebook temin etmiştir.

Pendik Kampüs

Toplam 140.000 m2’lik kapalı alana sahip, içinde oditoryum, konferans salonu, eğitim salonları, market, kafeteryalar, spor merkezi, yemekhane, revir, kuaför salonları gibi çalışanların bir çok ihtiyacını kampüs içinde karşılayabilecekleri Pendik kampüsünde çalışılmaktadır. Çalışanların evlerine rahat ulaşabilmesi için bir çok noktaya servis imkanı sağlanmıştır.

Yeni kampüste, uluslararası standartların iki katı kadar iklimlendirilmiş taze hava, saatte 10 defa hava değişimi, tazeleme, teknolojik ve hijyenik elektrostatik filtre gibi çalışanların sağlığını ön planda tutan uygulamalar mevcuttur.

Müşteri Sayısında ve Bilançodaki KOBİ Payında Artış

2021 yılında bilançosundaki KOBİ payını artırarak en büyük iş kolu haline getiren Garanti BBVA Factoring, müşteri sayısında artış sağlamıştır. Şirket’in kurumsal ve ticari müşteri segmentlerini geçen KOBİ segmentinde ağırlıklı olarak; hizmet sektörü altında toptan ve perakende ticaret, taşımacılık, depolama ve haberleşme ile imalat sanayi altında tekstil ve tekstil ürünleri sanayi, metal ana sanayi, petrol ve kömür ürünleri, sanayi sektörleri bulunmaktadır.